Εθνικός Ν. Τραπεζούντας-Ταύρος Ελάφου 0-2 Απίστευτο παιχνίδι στην Σεβαστή! (φωτο)

Ένα απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι αρκετοί φίλοι του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου και των δυο ομάδων που βρέθηκαν στο γήπεδο της Σεβαστής το οποίο χρησιμοποίησε σαν έδρα η ομάδα της Νέας Τραπεζούντας.

Ο Εθνικός έχασε με 2-0 απο τον Ταύρο Ελάφου που ήταν πιο εύστοχος και κατάφερε να πάρει δίκαια τη νίκη, αφού οι γηπεδούχοι απώλεσαν σωρεία ευκαιριών με αποκορύφωμα τα 3 συνεχόμενα δοκάρια του Γιάννη Παπαδόπουλου (στο ίδιο δοκάρι).
Σημαντικό ρόλο στην τελική έκβαση του αγώνα, έπαιξε και ο ναρός τερματοφύλακας του Ταύρου Ελάφου Δεληγιαννίδης, που κυριολεκτικά "κατέβασε τα ρολά του" και ήταν ανίκητος στις φάσεις που χρειάστηκε να επέμβει.

Απο την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν απο το πρώτο μέρος τα γκολ που θα τους έδιναν τη νίκη, όπως και να βρεθούν πίσω στο σκορ άν το σουτ του Ψαριάη δε σταματούσε στο οριζόντιο δοκάρι του Τορτοπίδη μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η συνέχεια του 1ου μέρους ανήκει στους τυπικά γηπεδούχους που βγήκαν τουλάχιστον 5 φορές μόνοι τους απέναντι στον Δεληγιαννίδη, με τα σου τους να μην βρίσκουν στόχο, ή τον νεαρό τερματοφύλακα να δίνει λύσεις κρατώντας το μηδέν.
Στην κόντρα οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι και θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ σε φάση που έγινε 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, και τον Μαυρόπουλο να βγάζει πάνω απο τη γραμμή το σουτ του Ψαριάη μέσα απο την μικρή περιοχή της ομάδας του Εθνικού.

Κι εκεί που όλα έδειχναν πως οι 2 ομάδες θα μπούν ισόπαλες χωρίς γκολ στο ημίχρονο, ο Μουρατίδης στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους με κεφαλιά, θα γράψει το 0-1 μετά απο εκτέλεση φάουλ του Παπαγιαννόπουλου απο το κέντρο.

Στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός μπήκε και πάλι με διάθεση να πιέσει και να φτάσει στην ισοφάριση αλλά 3 συνεχόμενες προσπάθειες σε φάσεις του Γιάννη Παπαδόπουλου, κατέληξαν στο δεξί κάθετο δοκάρι του Δεληγιαννίδη. Άλλες τόσες ο νεαρός τερματοφύλακας-φύλακας άγγελος της εστίας του Ταύρου, κράτησε σε φάσεις τετ-α-τετ το μηδέν στην εστία του.

Στο 51΄οι φιλοξενούμενοι θα διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Σουρλόπουλο να κάνει εξαιρετική προσπάθεια πλασάροντας στο τελείωμα της τον Τορτοπίδη και περνώντας τη μπάλα απο πάνω του. Ο τερματοφύλακας του Εθνικού θα κόψει την πορεία της μπάλας αλλά προτού οι αμυντικοί απομακρύνουν, θα έρθει ο Κοσμίδης με δύναμη και θα στείλει τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα.

Οι όποιες προσπάθειες των γηπεδούχων πέρασαν ανεκμετάλλευτες όπως αναφέραμε νωρίτερα κι έτσι ήρθε αυτό το 0-2 που σίγουρα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους.

Διαιτητής ήταν ο Φωτιάδης με βοηθούς την Μπουλούμη και τον Παπαδόπουλο.

Εθνικός Ν. Τραπεζούντας (Γιώργος Μπεκιάρης): Τορτοπίδης, Τερζίδης, Αδαμίδης, Μαυρόπουλος, Μούκας, Αντωνιάδης, Σπυριδωνίδης, Χαρινός, Λυκίδης, Εφραιμίδης, Παπαδόπουλος Γιάν.

Έπαιξαν και οι: Τουλίκας, Σύρπης, Ξανθόπουλος και Παπαδόπουλος Νίκος

Ταύρος Ελάφου (Κώστας Αδαμόπουλος): Δεληγιαννίδης, Βαρυτιμίδης, Διαμαντόπουλος, Μουρατίδης, Παπαγιαννόπουλος, Ψαριάης, Μπομπόλης, Μεία, Κοσμίδης, Γεωργαντάς, Σουρλόπουλος

Έπαιξαν και οι: Λιανός