ΠΑΕ Ποντίων-ΑΕ Καρίτσας 0-3 Οι νέοι ήταν ωραίοι αλλά νικητές βγήκαν οι ...παλιοί!

Προσπάθησαν τα νέα παιδιά της ΠΑΕ Ποντίων αλλά δε τα κατάφεραν απέναντι στην ΑΕ Καρίτσας, που αποδεδειγμένα είναι ομάδα με ρόστερ άλλης κατηγορίας. Έτσι φυσιολογικά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με σκορ 3-0 απο το γήπεδο Θεόδωρος Παπαδόπουλος της Ν. Ζωής.

Το σκορ άνοιξε σχετικά νωρίς για την ομάδα του Χρήστου Χασιώτη, όταν ο Αετός με μια άπιαστη φωτοβολίδα κεραυνοβόλησε τον Μπαμπαΐτη, που έπεσε σωστά αλλά δε κατάφερε να αποσοβήσει το 0-1 για την ΑΕΚ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί απέναντι στη νεανική ομάδα του Γιάννη Βαρβούτη που δε το έβαλε κάτω και πάλεψε για την ισοφάριση.

Η φάση του 45+ όμως κυριολεκτικά έκοψε τα πόδια των νεαρών ποδοσφαιριστών της ΠΑΕ Ποντίων αφού η ποιοτική και έμπειρη ΑΕΚ, κατάφερε στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Τσιώμη, πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας ο Δαλαμήτρας και με πλασέ έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Μαπαμπαΐτη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ έκανε τρία τα τέρματα της όταν σε εκτέλεση φάουλ του Κυρτέγου απο δεξιά, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Καμπερίδη που σούταρε στρωτά για να σώσει με τα πόδια ο Μπαμπαΐτης, αλλά να μην απομακρυνθεί η μπάλα και ο επερχόμενος Μπέης να κάνει το 0-3.

Ο Κυρτέγος θα μπορούσε να κάνει και το 0-4, όταν σε πολύ ωραία σέντρα του Κυπαρίσση απο αριστερά έπιασε την κεφαλιά η οποία όμως δεν ήταν καλή και κατ'έληξε άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Ασλανίδης με βοηθούς τους Αναστασιάδη και Μερτζεμέκη.

ΠΑΕ Ποντίων Κατερίνης (Γιάννης Βαρβούτης): Μπαμπαΐτης, Στίκος, Σαχμπάζωφ, Μήτρας, Παππάς, Γκαράτζιας, Μποστάντζι, Κατσάρας, Σατσίδης, Τσικαδέρης, Χατζηθεοδωρίδης.

Έπαιξαν και οι: Δεληγιάννης, Ιωσηφίδης, Δαλαμήτρας και Παπαδόπουλος.

ΑΕ Καρίτσας (Χρήστος Χασιώτης): Τσιλεγκερίδης, Αετός, Ραπτόπουλος, Μπέης Τασίδης, Δαλαμήτρας, Μακράκης, Τσιώμης, Κυπαρίσσης, Κυρτέγος, Μητράκας.

Έπαιξαν και οι: Παπαϊωάννου, Τροΐρης, Καμπερίδης, Ταρασιάδης